۞ حـدیـث روز :
ثَلاثُ خِصالٍ تَجْتَلِبُ بِهِنَّ الْمَحَبَّةُ: الاْنْصافُ فِی الْمُعاشَرَةِ، وَ الْمُواساةُ فِی الشِّدِّةِ، وَ الاْنْطِواعُ وَ الرُّجُوعُ إلی قَلْبٍ سَلیمٍ. سه خصلت جلب محبّت می کند: انصاف در معاشرت با مردم، هم دردی در مشکلات آنها، همراه و همدم شدن با معنویات.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » یادداشت
  • شناسه : 851
  • ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۰
بساط خدمت را جلوی بازار پهن کردند
ابتکار جالب مسئولان قضایی سیرجان

بساط خدمت را جلوی بازار پهن کردند

این قاب می تواند در ذهن مردم سیرجان ماندگار شود

🟢ابتکار جالب مسئولان قضایی سیرجان /بساط خدمت را جلوی بازار پهن کردند

✍️شهرام نیکویان
🔹عصر امروز مسئولان قضایی سیرجان در اقدامی جالب ،قابل توجه و بسیار پسندیده در عالی ترین سطح، میز و صندلی را برداشتند و به میان مردم آمدند تا در دیداری مردمی،رییس دادگستری و چند تن از قضات به اندازه بضاعت این مراسم، این بار در جایگاه مشاور حقوقی شنونده مشکلات حقوقی مردم باشند، گویی که بساط خدمت را جلوی بازار پهن کرده اند.
🔹هر چند که گاها این نوع از اقدامات را تحت عناوین ملاقات مردمی و برپایی میز خدمت در محل برگزاری نماز جمعه یا ادارات شاهد هستیم اما سوای از اینکه چقدر این فضا برای این امر متناسب است ،شاید در سیرجان این از نوادر دفعاتی باشد که جایی چنین در میان مردم، در دل پر از هیاهوی شهر،محل آمد و شد شهروندان، بوق تاکسی ها و مسافر کش ها،خرید و فروش و کسب و کار بازاریان، مسئولان اجرایی،آنهم مسئولانی از دستگاه قضایی که عمدتا آنها را با لایه های حفاظتی و امنیتی (که اقتضای شغل آنهاست) یا در اتاق های در بسته دیده بودیم،حالا چنین بی ریا و بی پیرایه، در عین سادگی در کنار مردم حاضر می شوند تا شاید گره ای بگشایند و باری از دوش مردم بردارند.

🔹دیدن این تصاویر،حداقل برای نسلی که حالا چند دهه از انقلاب را تجربه کرده‌،از یک منظر،شاید تداعی کننده‌ی دهه شصت باشد، یادآور دهه‌ی جنگ،روزهای مشقت و ریاضت های اقتصادی ،روزگاری که مردم با وجود همه سختی ها و مصائب،مسئولان را بیشتر از حال حاضر در کنار خود احساس می کردند تا تمایز و تفاوت های عملکردی برخی مسئولان فعلی،امروز چنین تصاویری ما را به تامل ما و احتمالا تحسین وا دارد.

🔹اما این قاب می تواند در ذهن مردم سیرجان ماندگار شود، قابی از حضور رییس دستگاه عدلیه‌ی شهر که بر مسند عدالت تکیه زده در کنار چند صندلی ساده، و مردمی خسته و رنجور از مشکلات اقتصادی‌ و‌ وجود فساد و اختلاس،رانت و بی عدالتی گسترده،که‌ همچنان به مسئولان دستگاه عدالت،چشم امید دارند.

🔹شاید پرداختن به این ملاقات مردمی فرصت مناسبی باشد برای تلنگر زدن به مسئولانی که این روزها شکاف و فاصله بین مردم و آنها به شکل معنا دار و تاسف باری افزایش یافته است.

🔹ناگفته نماند در رابطه با برگزاری میزهای خدمت از سوی مسئولان،آنچه که مهم است،اثر و نتیجه این قبیل اقدامات است که در عمل چقدر به شکل واقعی و مورد انتظار به حل مشکلات مردم می انجامد تا احتمالا شائبه اقدامات نمایشی جایی در اذهان از خود باقی نگذارد.

عکس: جواد درفشی
@j.drafshi

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*