۞ حـدیـث روز :
ثَلاثُ خِصالٍ تَجْتَلِبُ بِهِنَّ الْمَحَبَّةُ: الاْنْصافُ فِی الْمُعاشَرَةِ، وَ الْمُواساةُ فِی الشِّدِّةِ، وَ الاْنْطِواعُ وَ الرُّجُوعُ إلی قَلْبٍ سَلیمٍ. سه خصلت جلب محبّت می کند: انصاف در معاشرت با مردم، هم دردی در مشکلات آنها، همراه و همدم شدن با معنویات.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار
  • شناسه : 1977
  • ۰۷ دی ۱۴۰۲ - ۱:۳۵
آب خُنِکو خشک شد

آب خُنِکو خشک شد

به داد طبیعت نرسیدیم

بدون تردید جاده کرمان_ سیرجان برای خیلی از سیرجانی ها سرشار از خاطره است، از خاطرات روزهای بارانی و برفی و کاروانسرای متروکه اش که ناله‌ های خشت خشت آجرهای آن هنوز از دور به گوش می رسد که فرا می خوانند یاری کننده ای را یا زخم عمیقی که از وداع برخی یاران و عزیزان از دست رفته در این مسیر بر دلمان نشسته، تا چشم اندازی از باغ های حسین آباد و ساتاباد که هنوز اندک مایه حیات آنها را سر پا نگاه داشته، ،سو سوی ده ها چراغ قرمز دکل های رادیویی،بسان درخشش ستارگانی سرخ در دل سیاهی شب و مناظری زیبا و دل انگیز از گدار خانه سرخ و ده رستگار و باغین.

اما مگر می شود از زیبایی ها و خاطرات این جاده گفت و آب خنکو را از قلم انداخت، جایی که غالب سیرجانی های مسافر این جاده برای رفع خستگی و تجدید قوا خود را به آب گوارا و خنک این قنات چند ده ساله که در مجاورت جاده قرار داشت می رساندند تا آبی به سر و صورت بزنند و و نفسی تازه کنند.

انگار نوشیدن چای گرم و قهوه در زمستان و نوشابه های شیشه ای زمزم خنک و تگری در تابستان همینطور خرید کشک و دوغ محلی که به نوعی تنها دارایی دکه‌ ای محقر که در مجاورت این قنات قرار داشت جزء لاینفک برنامه های مسافرین بود و پیشتر اگر شانس می آوردی دل و جانت به شنیدن نوای کمانچه‌ی پیرمردی هم که بر لب قنات می نشست و ساز می نواخت، جلا می یافت جایی که آب روانش رقص کنان سوی مسجد و گنبد و گلدسته های زرینش می شتافت تا به درگاه خالق منان شکر هستی و نعمت به جای آرد.

اما حالا آب خنکو،میراثی از نیاکان و قنات خاطره انگیز ما سیرجانی ها رمق از دست داده و گرد خشکی و خشکسالی بر چهره اش نشسته تا شاید دیگر هیچ گاه فرصتی برای دل سپردن به صدای شُر شُر و خنکای آن آب روان باز نیابیم. اصلا شاید سوزِ سازِ کمانچه‌ی آن پیرمرد تکیده چهره هم خبر از سرنوشت غم انگیز این قنات می داده و ما گوشی برای شنیدنش نداشته ایم.

یکی از مخاطبین و دوستداران طبیعت با ارسال این تصاویر به دیدبان خبر نوشت:
با سلام
امروز در جاده کرمان رسیدم به آب خنکو، متاسفانه دیگه آب خنکو وجود نداره , خشک شده. مثل بقیه کشور. به داد طبیعت نرسیدیم، همین

(این توضیح لازم است که هنوز این احتمال وجود دارد که این قنات به علل مختلف دچار انسداد یا تغییر مسیر شده باشد)

#سیرجان#قنات#خشکسالی#آب_خنکو#دیدبان_خبر

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*