سه شنبه 4 آذر 1399 | Tuesday 24 November 2020

برگزیده

محمد طاهری روز چهارشنبه در نشست با رسانه ها با اعلام این خبر گفت: حداکثر آب خروجی از ۹۰ حلقه چاه آب کرمان یکهزار و ۹۰۰ لیتر بر ثانیه است.

وی اظهار داشت: با پیگیری و رایزنی وزارت نیرو و استاندار کرمان برنامه جیره بندی آب در برنامه قرار گرفته که هوا گرفتن لوله ها، شکستگی، تلاطم در شبکه و افزایش مصرف آب تا ۲۰ درصد علت اجرایی نشدن این طرح بوده است.

به گفته طاهری با کاهش فشار آب شبکه ساعت هایی را ذخیره و در ساعاتی آب را پمپاژ می کنیم و ۴۰ روز شهر کرمان به این صورت اداره می شود و طبیعی است در برخی ساعات مجتمع های فاقد مخزن ذخیره دچار مشکل شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان افزود: اکنون ۹۰ حلقه چاه آب کرمان به صورت شبانه روزی زیر بار و روشن است و با وجود خسارات های بسیار به این چاه ها، هر چه در توان داریم در اختیار مردم قرار می دهیم.

وی عنوان کرد: در شهرهای کرمان، رفسنجان و زرند بحران اساسی آب داریم که رفسنجان را مدیریت و پنج حلقه از ارگان ها وارد شبکه شهر زرند کردیم.

مردم اندازه نیاز خود مصرف کنند

طاهری از مردم برای ناتوانی در تامین آب و رفاه مردم عذر خواهی کرد و گفت: مردم به اندازه نیاز خود مصرف کنند و مصارف غیر ضروری اجتناب کنند که تابستان را پشت سر بگذاریم.

وی اضافه کرد: شرکت آب و فاضلاب استان کرمان مردمی ترین دستگاه اجرایی است و این مجموعه آمادگی برای نظارت مردم و انجیو ها را بر فعالیت خود دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان افزود: تا مردم برای سازندگی سرزمین خود اقدام نکنند اتفاقی نمی افتد و مردم باید مطالبه گر باشند.

بارندگی ها تاثیری بر تامین آب کرمان نداشته است

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی در کشور کمتر از ۲۵۰ میلیمتر در سال آبی است گفت: میانگین بارش ها در استان کرمان تا ۱۰ سال پیش ۱۴۰ میلیمتر بود و دهه گذشته کمتر از ۱۳۰ میلیمتر شده است.

طاهری با بیان اینکه بارندگی های امسال تاثیری بر تامین آب شرب شهری استان کرمان نداشته است ادامه داد: آبخوان و سفره های زیر زمینی میلیون ها سال شکل گرفته و بارندگی های کنونی روی زون آبی و سفره های آبی اثر نمی گذارد.

وی افزود: میزان بارندگی های شمال استان کرمان به تناسب کمتر از نقاط دیگر کشور است و بارندگی ها رگباری و برف کمتری در کوهستان ها مشاهده می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان بیان کرد: اجداد ما با این میزان بارندگی و اقلیم گرم و خشک در این سرزمین زندگی می کردند و اگر بپذیریم در استانی با شرایط اقلیم کنونی می توان توقعات عمومی را متناسب با شرایط کاهش داد.

وی افزود: تغییرات و دگرگونی ها پس از انقلاب موجب شده که آب را به خوبی مدیریت نکنیم و آب را در حوزه کشاورزی برای کاهش وابستگی به کشورهای بیگانه حفظ کردیم.

تمامی آب کرمان از چاه تامین می شود

طاهری تصریح کرد: استان کرمان کمترین میزان برداشت آب از آب های جاری را در کشور دارد و بجز کلانشهر کرمان هیچ شهر مرکز استانی نیست که ۱۰۰ درصد منابع تامین آب آن از چاه باشد.

وی گفت: سد سیرجان ۴۰ درصد آب این شهر را و سد بافت آب شهرهای بافت، رابر و بزنجان را تامین می کند، آب مابقی استان از چاه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان یادآور شد: وجود ۱۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان کرمان نشان می دهد در حق وزارت نیرو ظلم می شود زیرا برای حفر چاه ها در زمانی تمامی رده های سازمانی مشارکت داشتند و امروز برای پر کردن این چاه ها تمامی آن افراد مخالفت می کنند و وزارت نیرو تنها مانده است.

وی عنوان کرد: بر اساس آخرین گزارش جهاد دانشگاهی کرمان ۹۵ درصد آب استان کرمان در بخش کشاورزی، یک درصد در صنعت و چهار درصد برای شرب مصرف می شود که اگر این آمار به پنج درصد برسد مشکلی در شهرها نخواهیم داشت.

طاهری افزود: شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ۳۶۵ حلقه چاه دارد که ۹۰ حلقه از این میزان برای تامین آب شهر کرمان است.

آب کرمان از کیفیت خوبی برخوردار است

وی اظهار داشت: هیچکدام از پارامترهای کیفی آب در شهر کرمان از حد استاندارد تجاوز نمی کند و این آب از کیفیت مناسبی برخوردار است.

طاهری گفت: خوشبختانه آلودگی میکروبی در آب هیچ جای استان کرمان وجود ندارد.

وی افزود: کیفیت آب به صورت روزانه در تمامی استان کرمان رصد می شود و این استان مجهزترین آزمایشگاه جنوب شرق را دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان ادامه داد: برخی مشکلات کیفی آب ناشی از مشکلات خشکسالی بوده که تصفیه و یا در شرف نصب دستگاه های تصفیه در شهرهای بردسیر، رفسنجان و سیرجان هستیم.

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ است. توسعه توسط دیزاین وب

Template Design:Dima Group