پنجشنبه 6 آذر 1399 | Thursday 26 November 2020

برگزیده

محمود صادقی نماینده اصلاح طلب مجلس در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: به‌دور از هرگونه مجامله باید بگوییم که رهبری همواره در زمینه توجه به آزادی بیان الگو بودند و همه ساله، به‌خصوص در ایام ماه مبارک رمضان در مراسمی که

در جمع دانشجویان، هنرمندان و اساتید دانشگاه برگزار می‌کنند، شاهد این مساله هستیم. جالب آنکه معمولا این برنامه‌ها به‌صورت گفت‌وگویی برگزار شده و از منولوگ و تک‌گویی خودداری می‌شود. هرچند بعضی اوقات احساس می‌شود صدای یک طیف به گوش می‌رسد، به نظر می‌رسد امسال شاهد آن هستیم که چندصدایی بیشتر شده که به نظر می‌رسد برنامه‌ریزی شده و هدفمند بوده است. در این راستا منتقدان چه از طیف اصولگرایانی که نگاه انتقادی دارند، همچون جنبش عدالتخواه دانشجویی و چه از طیف اصلاح‌طلبان توانستند با صراحت تمام اظهارنظر کنند و به‌خصوص سخنان خانم محرابی بسیار جامع و کامل بود و به نظر می‌رسد که حرفی ناگفته نماند.

مخصوصا وقتی این دختر دانشجوی اصلاح‌طلب از حصر صحبت کرد و شعارهایی علیه این بیان داده شد، رهبری با سعه صدری بالا دست بالا برده و اجازه دادند که این دانشجو حرفش را به تمام بگوید. این اتفاق مبارکی بود که به‌خصوص درصورتی که تکرار شده و به رویه تبدیل شود، آثاری مثبت به همراه خواهد داشت. آن هم در شرایط فعلی که تهدیدهای بیگانگان از یک طرف و فشارهای اقتصادی و اجتماعی داخلی از دیگرسو، شرایط را دشوار ساخته و اتفاقاتی که می‌توان از آن به عنوان «توالی بحران‌ها» تعبیر کرد.درحالی که شاهد شدت گرفتن انتقادها در فضاهای غیررسمی، مجازی و زیرپوست شهر هستیم، به نظر می‌رسد بازتاب این صداهای انتقادی از تریبون‌های حاکمیتی می‌تواند در ایجاد اعتماد به حاکمیت و حتی فروکش کردن برخی هیجان‌ها در جامعه موثر باشد. در این راستا، به نظر می‌رسد بازپخش این مراسم ازطریق صداوسیما نشان می‌دهد که فضای باز ایجاد شده، اتفاقی نبوده و شاید بنای حاکمیت بر این اساس استوار است که جامعه از حالت تک‌صدایی خارج شود و بنابراین باید آن را به فال نیک گرفت.

✴️پایگاه خبری-تحلیلی #دیدبان_خبر را دنبال کنید?

? @didban_khabar

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ است. توسعه توسط دیزاین وب

Template Design:Dima Group