سه شنبه 8 مهر 1399 | Tuesday 29 September 2020

برگزیده

نوشته: سیدمحمدعلی گلاب زاده سرپرست بنیاد ایران شناسی ـشعبه کرمان و مدیر مرکز کرمان شناسی

صدور مجوز و اعلام اجازه برگزاری و برپائی مراسم عزاداری حضرت خامس آل عبا در محرم امسال، از سوی جناب آقای رئیس جمهور، چنان غافلگیرانه و غیر منتظره بود که نه تنها با انتقاد و اعتراض روزنامه جمهوری اسلامی ـ به عنوان یکی از برندهای معتبر انقلاب ـ روبرو شد، بلکه شخصیت های مذهبی و سیاسی بسیاری از جناح های گوناگون اصولگرا و اصلاح طلب عکس العمل نشان دادند و اعتراض خود را اعلام نمودند. جای بسی تأسف است در حالی که بسیاری از شهرهای ما در وضعیت قرمز بسر می برند و آقای رئیس جمهور برای کاستن از اجتماع ها، دورکاری را تجویز می فرمایند، در موقعیتی که بیمارستان های ما جای بستری کردن بیماران را ندارد و اگر هم داشته باشند کادر درمانی ما، جانِ پرداختن به مبتلایان را ندارد، در حالی که برای مراسم عقد کنان فقط 6 نفر حق حضور در محاضر را خواهند داشت، و... در حالی که هر روز ده ها خانواده ، عزیزان خود را از دست می دهند و به سوگ آنها می نشینند، آری در چنین شرایطی، آقای رئیس جمهور که یکی از اساسی ترین وظیفه شان پاسداری از سلامت و جان هموطنان است، مجوز حضور و اجتماع هزاران نفری را در مراسم و محافل عزاداری صادر می کنند و می فرمایند «‌با رعایت پروتکل های بهداشتی» که البته به این مورد خواهیم پرداخت .اما اجازه بدهید، قبل از آن، به حضرت ایشان عرض کنم که:

جناب آقای رئیس جمهور، اینجانب نه چندان نا آشنا با محرم و عاشورا و عزاداریهای مرسوم هستم و نه بیگانه با مسائل بهداشتی و درمانی، زیرا از یک سو در خانواده روحانیت پرورش یافته ام و پدر و عموهایم و پدر بزرگم همه روحانی بوده و بیش از هفتاد سال از عمر خود را خدمتگزار آستان حسینی بوده اند و خود من نیز نوحه سرای دستجات عزاداری بوده ام و هنوز عَلم وقفی پدر بزرگم در تکیه میدان قلعه این شهر وجود دارد. از طرفی اینجانب قبل از انقلاب 15 سال توفیق خدمتگزاری در وزارت بهداری را داشته و دارای مدرک رسمی مربیگری بهداشت هستم، همچنین در اپیدمی هائی از جمله وبای التورِ دهه 40 انجام وظیفه کرده و با مقوله اخیر کاملاً آشنائی دارم.

اینک با توجه به دو وجه یاد شده، صراحتاً اعلام می کنم که برگزاری هر گونه مراسم عزاداری و تشکیل هیئت های مرسوم، گناه بزرگی است که بی گمان تاریخ بر ما نخواهد بخشید.

وقتی مقام معظم رهبری به صراحت اعلام می کنند و به این مضمون میفرمایند: آنگاه که می بینم شما ماسک نمی زنید، من از روی پرستاران خجالت می کشم، چطور ممکن است ما از روی آن پرستار و پزشکی که آخرین توان خود را به میدان نجات جان هموطنانش آورده خجالت نکشیم و بر پائی محافل و مجالس مذهبی را مجاز بدانیم، در حالی که تردید نداریم بهره و نصیب هر یک از این محافل، چندین مبتلای جدید و دست کم دو سه مورد مرگ و میر خواهد بود؟ شما بخوبی می دانید تا کنون چند پزشک و پرستارِ مدافع سلامت، جان خود را در اثر بی توجهی برخی همنوعان خود از دست داده و آنها که مانده اند نیز رمقی در تن ندارند.

درست است که عشق حسین با خون هر ایرانی عجین شده و صدها سال است که جاری اشک اهل تشیع و حتی تسنّن، شجره مظلومیت این امام همام و یاران فداکارش را آبیاری می کند و نام و یاد ابا عبدالله و دیگر شهدای کربلا همه روزه ورد زبان ایرانی هاست، اما فراموش نکنیم که : اولاً برگزاری این مراسم مستحب و حفظ جان، امری واجب است. بنابراین اگر اولی را بر دومی ترجیح دهیم، گناه بزرگی مرتکب شده ایم، از یاد نبریم که اسلام ، برخی واجبات را نیز برای حفظ جان و تندرستی انسان کنار گذاشته، کما اینکه روزه واجب را در صورت لطمه به سلامت فرد کنار گذاشته و حتی آن را حرام دانسته است. بی گمان بر گزاری مراسم محرم در تقویت بنیادهای اسلامی نقش بسیار بسزائی دارد، اما هر چه باشد وجوب آن بیشتر از برگزاری مراسم حج نیست، وقتی آن مراسم پس از 1400 سال برای اولین مرتبه و به منظور حفظ جان و سلامت انسان ها کنار گذاشته می شود، آن وقت چطور ممکن است ما برگزاری یک مراسم مستحب را جایز بدانیم و به آن تن در دهیم؟!

اینکه جناب آقای رئیس جمهور، هم به برگزاری مراسم و هم رعایت کردن پروتکل های بهداشتی اشاره می کنند، چیزی جز یک شوخی نیست، درست مثل اینکه جام زهری را به کام کسی بریزیم و از او بخواهیم که مسموم نشود و یا از کسی بخواهیم خود را به دریا بزند و پایش تر نگردد، از قدیم گفته‌اند « شتر سواری و دولا دولا نمیشود» چطور ممکن است در این گونه محافل و مجالس، فاصله دو متر را رعایت کرد؟ چطور ممکن است دمای بدن همه شرکت کنندگان  را اندازه گیری نمود، تازه اگر تب، نشانی از ابتلا و انتقال بیماری باشد؟ چطور ممکن است دستجات عزاداری را با فاصله گذاری بهداشتی سامان داد؟ چه کسی مسئولیت جلوگیری از ازدحام جمعیت در مراسم عزاداری را به عهده می گیرد؟ بنده حقیر که قریب هفتاد سال سابقه حضور در این مراسم را دارم، صادقانه عرض می کنم هرگز امکان برگزاری مراسم عزاداری با رعایت پروتکل های بهداشتی و مصون نگهداشتن شرکت کنندگان در این محافل و مجالس وجود ندارد که صد البته آقای رئیس جمهور هم به این امر وقوف دارند والاّ نمی فرمودند برگزاری مراسم عزا و عروسی، حتی در سالن هائی که انتظام آنها بسیار بسیار ساده‌تر است ممنوع می باشد، آیا مراسم ختم و عروسی با مراسم عزاداری محرم فرق می کند؟!

تردید ندارم که عاشقان فرزانه و ارادتمندان فهیم حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام حتی اگر مجوز برگزاری این مراسم صادر شود، از هر گونه حضور خودداری کرده و این ایام را در گوشه خانه، همراه با خانواده خود و با خواندن زیارت عاشورا و سایر ادعیه مربوطه، سپری خواهند کرد، آنان در خلوت خانه، اشک های خود را بپای بزرگمردانی نثار می کنند که جان و مال خود  را در  راه آزادی و آزادگی و حفظ بنیادهای اسلامی فدا کردند، همانها که جان فشانی نمودند تا واجبات دین خدا پایدار بماند، واجباتی که یکی از مهم ترین آنها، حفظ جان است.

السلام علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح اللتی حلت بفنائک

واکنش رسانه‌ها و فعالان اصولگرا و حتی برخی نهادهای رسمی به انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت از نوع اطلاع‌رسانی دولت چین در بارۀ مشخصات ویروس کرونا نشان از رخدادی مهم در سیاست خارجی ایران طی سال‌های اخیر دارد و به نظرم نیازمند هشدار جدی است.

از بعد از انقلاب تا کنون افراد و جریان‌های سیاسی داخل ایران، معمولاً علاقۀ خود را به یکی از مدل‌های حکومت‌داری در جهان و یا الگوی ادارۀ اقتصاد آنها پنهان نکرده‌اند! بسیاری دمکراسی لیبرال و اقتصاد مبتنی بر بازار را می‌پسندند، بسیاری به سوسیال دمکراسی و ترکیبی از مکانیسم بازار با مداخله‌گرایی دولتی در اقتصاد گرایش نشان می‌دهند، بسیاری از نظام‌های متمرکز سیاسی و تک‌حزبی با اقتصاد کاملاً دستوری حمایت می‌کنند و بسیاری هم اصولاً طرفدار مدل‌های اشتراکی هستند.

با این همه، در تمام این سال‌ها، شاید به استثنای حزب توده در دوره‌ای خاص، هیچکدام از جریان‌های سیاسی خود را به یک دولت بیگانه، چندان متعهد و وفادار نشان نداده‌اند که انتقاد از یک رفتار مشخص آن را برنتابند و منتقدان را مورد هجوم تبلیغاتی قرار دهند.

چنین اتفاقی اما متأسفانه اکنون رخ داده است! برخی محافل اصولگرا شاید بعضاً از سر ندانم‌کاری، در سطحی به دفاع از عملکرد دولت چین برخاسته‌اند که پنداری نفوذ چین در کشورمان امری عادی و مبرهن است و با نقد عملکرد آن کشور، اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی نقض می‌شود و به هم می‌ریزد!

این دسته از اصولگرایان، انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت از چین را "هزینه‌زا" دانسته و با آن به شدت برخورد کرده‌اند! این افراد و نهادها توجه ندارند که اگر قرار باشد "هزینه‌زایی" مبنای پرهیز از نقد سیاست یک دولت بیگانه باشد، پس چرا خود با اغلب قدرت‌های مؤثر جهانی درگیر شده‌اند و هزینه‌های بی‌سابقه‌ای را به دوش کشور بار کرده‌اند؟ از نگاه آنان آیا فقط انتقاد از رفتار چین هزینه‌زاست و درگیری با سایر قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای بدون هزینه است؟

برخی از این محافل، انتقاد از چین را همردیف حمایت از آمریکا دانسته‌اند! گویی از منظر آنان جهان به دو قطبِ حق و باطل به رهبری و محوریت چین و آمریکا تقسیم شده است و هر کس در جبهۀ حق چین نباشد به ناچار در جبهۀ باطل آمریکا خدمت می‌کند! چنین تصوری از روابط بین‌الملل را حتی خود چینی‌ها نیز مردود می‌دانند! دولت چین همواره به لزوم همکاری با آمریکا در عرصه‌های مختلف بین‌المللی اصرار دارد و گرمترین رابطه را نیز با دولت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر راستگرای اسرائیل برقرار کرده است. این رابطه در برخی موارد به اندازه‌ای نزدیک و صمیمی است که سبب اعتراض آمریکا به اسرائیل شده به طوری که از نتانیاهو خواسته است تا دست چینی‌ها را از تأسیسات بندر حیفا قدری کوتاه‌تر کند!

با این حساب، آیا به زعم اصولگرایان اگر کسی بخواهد به رابطۀ نزدیک دولت چین و اسرائیل انتقاد کند، به حمایت از آمریکا برخاسته است؟

در این میان، یکی از فعالان اصولگرا در دفاع از چین تا بدانجا پیش رفته است که مسلمانان تحت ستم ایغور را کلاً داعشی نامیده است! گویی از نگاه او همین که یک مسلمان با سیاست یکسان‌سازی فرهنگی چین مخالفت کند، در شمار داعشی‌هاست چرا که به "مظهر حقانیت بین‌المللی" یعنی حزب کمونیست و یکه تاز چین پشت کرده است!

در هر صورت، با این شیوه ای که پاره‌ای اصولگرایان در پیش گرفته‌اند، چین هم ظاهراً در شمار "خط‌قرمزها" در آمده است و از این پس باید تاوان انتقاد از چین را هم در دادگاه و زندان پرداخت! و آنگاه از استقلال سیاسی ادعایی چه باقی خواهد ماند؟

من البته رابطۀ معمول و معقول و متوازن با چین را رد نمی‌کنم، شبیه همان رابطه‌ای که اغلب کشورهای جهان با آن دارند. اما تبدیل چین به تابویی که نتوان کمترین انتقادی را در سطح رسمی یا غیررسمی علیه آن مطرح کرد، جز وابستگی چه معنایی دارد؟

به نظرم تا دیر نشده است، بزرگان و عقلای اصولگرا در این مورد اعلام موضع کنند تا اتهام وابستگی و نفوذ چین در بین آنها رسمیت پیدا نکند!

#احمد_زیدآبادی

⬅️محمد لطیف‌کار ـ در این روزهای کرونایی اهمیت تاسیس دانشگاه در کرمان توسط زنده یاد مهندس افضلی‌پور بیش از پیش شناخته می‌شود. او همه‌ی سرمایه‌ی عمر خود را صرف رشد و توسعه‌ی دانش و فناوری در کرمان کرد.

در مورد افضلی‌پور بارها به مناسبت نکاتی را یادآور شده‌ام اما این‌بار به بهانه‌ی سالروز درگذشت او، می‌خواهم چند جمله‌ی قصار و به یادماندنی از او نقل کنم. این جملات بارها از زبان او در مناسبت‌های مختلف بیان شده است. جملاتی که شخصیت و مرام افضلی‌پور را که توانست با یک حرکت باور نکردنی، برای یکی از محروم‌ترین مناطق کشور دانشگاه بسازد، به خوبی نشان می‌دهند.

این چند جمله را از مقاله‌ی مفصل دکتر محمدرضا صرفی با عنوان « پای درس‌های افضلی‌پور» که بهار سال نود وهفت در نشریه‌ی آشنای دل منتشر شده نقل می‌کنم.

دکتر صرفی می‌نویسد: از مهندس افضلی‌پور سخنان نغز و بسیار دل‌نشینی به یادگار مانده است که هریک می‌تواند در جان مشتاقان، آتش عشق را شعله‌ور سازد. از جمله: «اگر بضاعتم اجازه ندهد، چشمانم را در راه بنای دانشگاه کرمان خواهم فروخت». 

 

✔️ ادامه‌ی مطلب در لینک زیر:

https://fardayekerman.ir/news/21558

@fardaayekerman

✍مجتبی رضایی

مجید جلالی سرمربی که از میانه راه جایگزین وینگوبگوویچ شد, تیمش در بازی حساس آینده مقابل تراکتور قرار می گیرد. این بازی برای جلالی از حساسیت زیادی برخوردار است و اگر نتواند در آن نتیجه بگیرد با توجه به نتایج گذشته, شاید اولین کاندیدای برکناری او باشد. 

گل گهر نشان داده برای فرار از فشار افکار عمومی و دور کردن موج حمله از سوی سکوها, یا بازیکنانش را قربانی می کند یا مربی اش را برکنار می نماید و دیگر هیچ تغییری به مخیله باشگاه نمی رسد. 

جلالی که تجربه نشان داده یک مدرس خوب است تا یک مربی خوب, در یک انتخاب اشتباه از بازی هشتم جایگزین سرمربی قبلی شد و به رغم اینکه از امکانات خوب تمرین در تهران و بازیکنان جدید مورد نظرش برخوردار شده تا کنون نتواتسته گل گهر را از بحران خارج کند و تیمش کماکان در یک رده مانده به آخر جدول روز می گذراند. 

او قطعا می داند اگر از بازی های آینده و بخصوص این بازی نتیجه نگیرد مدیران و مشاوران باشگاه برای اینکه موقعیت خود را از خطر دور کنند او را چون وینگو دراز خواهند کرد. بنابراین, از حالا به بعد بازی های گل گهر حکم مرگ و زندگی برای جلالی و کادر فنی اش دارد/گروه ورزش نگارستان

 

 

✍️محمد لطیف‌کار - واقعه‌ی عاشورا از غم‌انگیزترین رویدادهای تاریخ است. بچه که بودم در باره‌ی این واقعه از روضه‌خوان‌ها در مجالس عزاداری بسیاری می‌شنیدم. اما هرگز برایم روشن نبود سرچشمه‌ی این خرده روایت‌ها کجاست؟ و به ذهنم خطور نمی‌کرد خودم آن‌ها را بیابم و بخوانم. 

بعدها که این خرده روایت‌های دست اول را پیدا کردم تازه متوجه شدم که این متون که به عنوان مقتل شناخته می‌شوند بعضا چقدر زیبا و استادانه به نگارش در آمده‌اند. 

مجالی نیست دراین باره بیشتر بنویسم. اما برای خالی نبودن عریضه، چندجمله از مقتل طبری را با آن نثر زیبا و شگرد خبرنویسی‌اش‌ در هزاره‌ی گذشته عینا نقل می‌کنم. 

راوی گوید: وقتی یزید به زمامداری رسید، اندیشه‌ای نداشت جز آن‌که از آن چند کس که دعوت معاویه را به بیعت با او نپذیرفته بودند، بیعت بگیرد و کارشان را به سر برد. پس به ولید نوشت: « ... اما بعد؛ حسین و عبدالله‌بن عمر و عبدالله‌بن زبیر را سخت و بی‌امان به بیعت وادارکن...». و این شروع ماجرایی است که به واقعه‌ی عاشورا ختم شد.

+ تصویری که ملاحظه می‌‌کنید، بازار کرمان را در روز پنجشنبه پانزده نشان می دهد

 

 

 

محبوبه فیروزآبادی/ مدیرمسئول: آقای فدایی! اجازه دهید به عقب بازگردیم؛ به بیست و پنجم فروردین 96؛ یعنی همان روزی که روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت‌نام کرد و وعده داد: ما باید شرایط را برای حضور جوانان، زنان، اقوام و مذاهب فراهم کنیم.

 

👈اجازه دهید به وعده‌های انتخاباتی حجت‌الاسلام حسن روحانی بازگردیم همان‌جا که گفت: «امروز که نیاز به حرکت جامعه برای رشد داریم باید جمعیت 50 درصدی زنان را موردتوجه قرار دهیم. حتی باید امروز در برخی مشاغل مدیریتی سهمی برای زنان قائل شویم. با یک عقب‌ماندگی مزمن تاریخی در این زمینه مواجهیم و باید این عقب‌ماندگی جبران شود. در دولت تدبیر و امید در عرصه مدیریت، جنسیت معیار نخواهد بود.»

 

👈بااین‌حال انتقاد از دولت به خاطر میدان ندادن و فراهم نکردن فرصت برابر برای زنان به قوت خود باقی بود و از این‌که زنان را فقط پای صندوق‌های رأی می‌خواهند به‌صراحت انتقاد شد تا جایی که وزیر کشور وارد گود شد و با صراحت در خصوص دادن پست‌های مدیریتی به زنان دستور صادر کرد.

 

👈اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که سید سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور از «دستور وزیر کشور برای انتصاب زنان در سمت معاون استاندار» پرده برداشت و گفت: با دستور وزیر کشور مقرر شد که در ساختار جدید استانداری‌ها برای انتصاب معاون توسعه مدیریت و منابع، حتی‌الامکان از زنان توانمند و شایسته استفاده شود.

 

👈این دستورات در جلسه‌ای که گزارشی از روند ضابطه‌مند کردن انتصاب مدیران وزارت کشور و استانداری‌ها در دولت تدبیر و امید توسط معاونت توسعه مدیریت و منابع ارائه می‌شد، مطرح‌شده بود.

 

👈دستوری که تا این لحظه در استان‌های هرمزگان، گیلان، خراسان رضوی و یزد اجراشده است و نازنین شیبانی تزرجی، کیمیا تنهایی سنگاچین، بی بی کوکب موسوی کاخکی و اکرم فداکار عهده دارد معاونت توسعه مدیریت و منابع استاندار شدند.

 

👈حالا از دارالحکومه کرمان خبر رسیده است که استاندار اصلاح‌طلب کرمان، دستور صریح وزیر کشور اصولگرا را به بایگانی فرستاده و حکم سرپرستی را به نام مدیری که پیش‌ازاین در همین دولت ارتقا یافته بود، زده است!

 

👈از شما چه پنهان همان روزی که در کارگروه بانوان و خانواده گفتید: «اگر گزینه خانم برای پست مدیریتی ازنظر آیتم‌هایی، چون تجربه، دانش، توان مدیریتی با مورد آقا یکسان یا بالاتر باشد من مدیر خانم را انتخاب می‌کنم؛ به طرح این پرسش پرداختید که اگر حالتی باشد که آقا بر خانم برتری داشته باشد، آیا اجرای قانون ۳۰ درصدی به معنی ظلم کردن به جامعه نیست؟ و در ادامه پاسخ دادید نظر شخصی بنده این است که اگر گزینه آقا بر خانم برتری داشته باشد، با انتخاب مدیر زن جامعه را در مدیریت تضعیف کرده‌ایم» شصتم خبردار شد که می‌خواهید زنان را از چرخه مدیریت در استان کنار بگذارید. بااین‌حال دل بسته بودم به همان جمله‌ای که به‌صراحت در ادامه اظهارات‌تان گفته بودید: «اما من تابع قانون و حکم وزیر هستم.»/گفتار نو

 

 

✍یونس فتحی

در این روزهای بارانی نوروز، از چند جای کشور برایت مهمان آمده است. همه مهمانان آوازه باغ سنگی را شنیده اند. مرتب از شما می خواهند که آنها را به  باغ سنگی ببری.

عصر ساعت 4 از سیرجان حرکت می کنی تا فرصت کافی برای بازدید داشته باشی.

مهمانان سپاسگذار و شادمان و تو مسرور و خوشحال از اینکه این چنین جاذبه گردشگری بی نظیر جهانی در سیرجان است.

قبل از رسیدن، اندکی در کنار گندم زار توقف می کنی تا مهمانان دمی بیاسایند. شما نیز از فرصت استفاده می کنی و یکی پس از دیگری از ویژگیهای این اثر منحصر بفرد می گویی 

از اینکه درویش خان پیرمرد کر و لال سیرجانی توانسته است در 50سال پیش در دوران اصلاحات ارضی به نشانه اعتراض در تصاحب باغ و زمینش باغی از سنگ بر پا نماید که توجه جهانیان را به خود جلب نماید .به مهمانان می گویی که پرویز کیمیاوی کارگردان مشهور سینما  سال  55 مستندی از اینجا ساخته که جایزه خرس طلایی برلن آلمان را از آن خود کرده است.برای مهمانان باز توضیح می دهی اخیرأ شرکت جهان فولاد سیرجان به عنوان معین اقتصادی منطقه بلورد کارهای خوبی را خصوص باغ سنگی انجام داده است. بازهم برای مهمانانت توضیح می دهی که این اثر منحصر بفرد چندین سال است ثبت ملی میراث فرهنگی شده است.

مهمانان شما برای رسیدن به این اثر ماندگار لحظه شماری می کنند و شما بیشتر از این آنها را منتظر نمی گذاری.

دقایقی بعد وارد محوطه باغ سنگی می شوی، ابتدا ماشین های بسیار و مسافران فراوان خوشحالت می کند، خوشحالی که البته دیری نمی پاید.

ماشین هایی می بینی که از همه طرف باغ را محاصره کرده اند و پوزه هایشان به درختان باغ می خورد.بچه ها یی که گلاویز  بر درختانند و بزرگتر هایی که بالای شاخه‌های فرسوده درختان برای عکس گرفتن هر از چند گاهی فیگور خاص می گیرند. کودکان سنگ های آویزان شده بر درختان را با تاب های شهر بازی اشتباه گرفته اند و آنها را به این سو و آن ها می کشند.

آن سوی تر چندین درخت با میوه های سنگ، حاصل دست رنج سالهای بسیار درویش بر زمین غلتیده اند.

تو هاج و واج مانده ای و حتی حرف هایی که دقایقی پیش هم در وصف باغ درویش خان به مهمانانت گفته ای را کلا فراموش می کنی.

انگشت در دهان و اشک در گوشه چشم، تنها با صدای بغض آلود به مهمانانت می گویی:

 زودتر برگردیم هوا اصلا مناسب نیست

 

در هر گروه از جدول لیگ دسته دوم یک تیم مستقیم به لیگ یک و یک تیم به پلی آف گروه دیگر می‌رود و در نهایت سه تیم به لیگ دسته اول صعود می‌کنند 

در حال حاضر نیروی زمینی ۳۹ امتیاز از ۲۲ بازی جایگاه اول و پاس همدان و آرمان گهر هردو با یک بازی کمتر با ۳۶ و ۳۵ امتیاز در رتبه دوم و و سوم جدول قرار دارند.

 شاید خیلی ها می‌خواهند بدانند تحلیل جدول چگونه است؛

برنامه آینده سه شانس صعود:

۱- پاس همدان بعد از تعطیلات با شهدای بابلسر در معرض سقوط در همدان بازی میکند، سپس به تهران میرود و با نیروی زمینی صدر جدولی می‌جنگد و بازی هفته آخر با مس شهربابک ته جدولی در همدان بازی راحتی را دارد.

۲- نیروی زمینی هفته ۲۳ باید به غرب کشور برود و با استقلال رامشیر در معرض سقوط مبارزه کند و آخرین بازی امسال هم میزبان پاس همدان است که اهمیت زیادی دارد و هفته ۲۵ لیگ تیم نیروی زمینی نظاره گر جدول و استراحت دارد.

۳- آرمان گهر بعد از تعطیلات با شهدای فومن میان جدولی در سیرجان، سپس ۱۹ فروردین با نفت امیدیه در امیدیه (ششم جدول با ۲۶ امتیاز) و ۲۶ فروردین آخرین بازی این فصل آرمان در خانه میزبان پرسپولیس گناوه در معرض سقوط است.

 

پیش بینی جدول نهایی:  

پاس با این برنامه در خوشبینانه ترین تصور سه برد و ۴۵ امتیازی می‌شود، نیروی زمینی با این دو بازی باقیمانده در نگاه خوش‌بینانه ۴۳ امتیازی و آرمان گهر اگر همت کند ۹ امتیاز بگیرد میتواند ۴۴ امتیازی بشود!

 

به اعتقاد نویسنده این سطور جنگ صعود لیگ دو و تکلیف این جدول ۱۹ فروردین در تهران (پاس -نیروی زمینی) و اهواز (آرمان‌گهر با نفت امیدیه) مشخص می‌شود؛

 اول؛ در صورت تصور یک مساوی در بازی‌های آینده، برای هر یک از دو تیم پاس و نیرو ‌زمینی و برد آرمان گهر، تیم سیرجان می‌تواند به‌عنوان تیم اول صعود کند!

 دوم؛ چنانچه آرمان گهر یک بازی از سه بازی باقیمانده را مساوی کند (در صورت تساوی نیروی زمینی) شانس صعود آرمان گهر به لحاظ تفاضل گل کمتر نسبت به نیروی زمینی کاهش می‌یابد!

سوم؛ چنانچه بازی نیروی زمینی با پاس همدان در تهران منجر به برد یکی از دو تیم شود - دور از تصور نیست - احتمال  دوم شدن آرمان بسیار زیاد می‌شود و پیش بینی میکنم در پلی آف با داماش بازی کند! 

چهارم؛ به اعتقاد بنده در این گروه پاس همدان بیشترین شانس، آرمان دومین شانس و نیروی زمینی سومین شانس صعود می‌باشند و نفت و گاز گچساران علی‌رغم ۳۳ امتیازی که امروز دارد هیچ شانسی برای دوم شدنش متصور نیستم. 

جدول لیگ دو موید این است که دو تیم دیگر کرمانی حاضر در لیگ دو یعنی مس کرمان و مس شهربابک در انتهای جدول و به دسته سوم سقوط می‌کنند.

اصغر حدیدی، رئیس هیات فوتبال سیرجان

مذاکرات رهبران آمریکا و کرۀ شمالی در هانوی به توافق خاصی منجر نشد. 

دو طرف مذاکره البته با وعدۀ دستیابی به توافق راهی ویتنام نشده بودند. ترامپ پیش از این گفته بود که عجله‌ای برای خلع سلاح اتمی کرۀ شمالی ندارد.

با این حال، دو طرف تا همین جا نیز راه درازی را پیموده‌اند. پیش از آغاز مذاکرات ترامپ - اون، منطقۀ خاورِ دور شاهد آزمایش‌های پی در پی موشکی کرۀ شمالی و رزمایش دائمی نیروهای مشترک آمریکا و کرۀ جنوبی بود به طوری که هراس از احتمال وقوع جنگ اتمی نه فقط شرق آسیا بلکه تمام ساکنان کرۀ زمین را نگران کرده بود.

بعد از مذاکرات ترامپ - اون اما نه از آزمایش‌های موشکی پیونگ یانگ خبری است و نه از رزمایش مشترک کرۀ جنوبی و آمریکا و نه تهدید فزایندۀ جنگ اتمی. به واقع بحران مهار شده گرچه هنوز خنثی نشده است.

تجربه تاریخی نشان می‌دهد که دستیابی به توافق نهایی در اینگونه بحران‌ها زمان‌بر و تدریجی و همراه با فراز و فرودهای بسیار است، اما سرانجام جامۀ عمل به خود می‌پوشد. 

#احمد_زیدآبادی 

@ahmadzeidabad

 روز دوشنبه هفتم اسفند بشار اسد به ایران آمد.وی ۲ دیدار مهم با مقام رهبری و ریاست جمهوری داشت.

◾️معمولا وزیر خارجه اگر در چنین ملاقات های مهمی در کشور حضور داشته باشد.نخستین چهره ای است که در که رییس جمهور کشورمان را در ملاقات با روسای جمهور سایر کشورها همراهی خواهد کرد.

▪️غیبت ظریف در ملاقات بشار  اسد با آیت الله خامنه ای و دکتر روحانی بحث برانگیز بود.

▪️نکته  جالب دیگر اینکه در ملاقات روحانی با بشاراسد، نفرسومی هم وجود داشت و آن فرد کسی جز سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس نبود!

▪️اتفاقا حضور سردار سلیمانی با "کت و شلوار" و لباس غیر نظامی در ملاقات روحانی و بشار حاوی نکات تامل انگیزی است. که می تواند پیام های خاصی در بر داشته باشد!

▪️استعفای ظریف درشامگاه دوشنبه ۷ اسفند ۹۷ قطعا دلایل برجسته و  خاصی دارد.

دلیل اول:شاید ظریف تاریخ مصرفش به اتمام رسیده است و ظرفیت حضور در چنین دیدارهایی را از دست داده است!

دلیل دوم فشارهای پنهان بر رییس جمهور، کار را به جایی رسانده که برای ملاقات با بشار از ظریف دعوت بعمل نیامده باشد.

دلیل سوم شاید تصمیم براین است که با توجه به تحولات آتی در سیاست خارجی افرادی مانند امیر عبدالهیان،سکان هدایت دستگاه دیپلماسی کشور را بر عهده گیرد.

دلیل دیگر استعفای ظریف شاید تصمیم خروج احتمالی ایران از برجام  است که این امر با حضور ظریف در وزارت خارجه عملا امکانپذیر نیست.

◾️ اینکه چرا سردار قاسم سلیمانی درملاقات دو رییس جمهور آنهم بدون حضور ظریف شرکت کرده نکته مهمی است که مورد بحث و محور گفتگوی تحلیل گران سیاسی در ساعات آینده  خواهد بود.

▪️استعفای ظریف بطور حتم شوک و  تاثیر خاصی طی  روز ۳ شنبه در بازارهای مالی،بورس و ارز  در پی خواهد داشت.

▪️چنانچه رییس جمهور استعفای ظریف را بپذیرد،مثلث افراطیون تهران،تل آویو و واشنگتن خرسند خواهند شد.

علی نظری سردبیر روزنامه مستقل

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ است. توسعه توسط دیزاین وب

Template Design:Dima Group