پنجشنبه 6 آذر 1399 | Thursday 26 November 2020

برگزیده

روز گذشته، دکتر شهبازی معاون وزیر جهاد کشاورزی و ریاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به اتفاق مدیران کل جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان و مسئولین شهرستان در منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر حضور پیدا کرد.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، دکتر شهبازی در این سفر و همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر، در راستای مشارکت در امر احیا عرصه‌های منابع طبیعی به بازدید از پروژه ذخیره نزولات آسمانی دشت چاه دراز منطقه گل‌گهر (افتتاح فاز ۲ پروژه) و جنگل‌ کاری های انجام شده پرداخت.

افتتاح پروژه کنترل هرزآب همراه با بذر کاری بذور جنگلی در سطح ۱۵۰۰ هکتار با مشارکت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و اداره منابع طبیعی نیز از دیگر برنامه‌های معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سفر به منطقه گل‌گهر بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و هیئت همراه در ادامه، در جلسه رفع موانع تولید و گسترش همکاری‌های محیط زیستی و فعالیت های شرکت در بحث منابع طبیعی که با حضور معاونین شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در محل سالن کنفرانس شرکت برگزار شد، شرکت نمود.

در ابتدای این جلسه، مهندس شهسواری معاون فنی و مهندسی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با بیان اینکه به هرحال هر فعالیت معدنی در هر جایی، یکسری آسیب‌ها به منابع طبیعی وارد می‌کند، گفت: در شرکت گل‌گهر با تدوین و تنظیم سند طرح جامع آب در سال ۹۱ و اقدامات مطالعاتی که در حوزه انرژی شکل گرفته است سعی کردیم نه تنها جلوی از بین رفتن منابع طبیعی را بگیریم بلکه منافع زیادی را نصیب بومیان و عشایر ساکن منطقه کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم گل‌گهر در حوزه منابع طبیعی، ایجاد حدود ۲۵۰ هکتار کمربند سبز با کاشت گونه‌های بومی منطقه بوده است، گفت: در ادامه اقدامات مان در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به دنبال احداث یک پارک جنگلی بزرگ در کنار منطقه گل‌گهر و در مجاورت جاده شیراز هستیم.

مهندس شهسواری افزود: این پارک جنگلی که ۳۳۰ هکتار است در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر سیرجان و ۳۰ کیلومتری شرکت گل‌گهر در منطقه سیاه کوه واقع شده است که یک موقعیت فوق‌العاده و استراتژیک و منظره بسیار عالی دارد که طراحی آن انجام و بودجه آن نیز تخصیص داده شده و فقط منتظر اخذ مجوزها هستیم.

معاون فنی و مهندسی گل‌گهر با بیان اینکه این پارک به سیستم آبیاری قطره‌ای مجهز خواهد شد گفت: قطعا این پارک یکی از شاخص‌ترین فضاهای سبز در کشور خواهد بود و فضاهای بسیاری نیز از جمله تفریحی، ورزشی، گردشگری، حیات وحش و.... داخل آن دیده شده است و گونه‌های بومی خود منطقه نیز در آن کاشته خواهد شد.

مهندس عتیقی معاون مدیرعامل و مدیر مجتمع گل‌گهر نیز با بیان اینکه، این اقدامات در راستای مسئولیت های اجتماعی از سوی گل‌گهر انجام می‌شود گفت: شرکت گل‌گهر در بحث محیط زیست و حیات وحش در منطقه کارهای خوبی انجام داده و معتقدیم باید به عشایر منطقه و حیات وحش منطقه به هر شکلی کمک کنیم.

مهندس عتیقی افزود: تعاملات خوبی بین مجموعه گل‌گهر و منابع طبیعی برای رعایت الزامات محیط زیستی و منابع طبیعی وجود دارد و ما خواهان تداوم و گسترش این تعاملات و همکاری‌ها هستیم.

در این جلسه بنا به پیشنهاد مهندس عتیقی، ایجاد تعامل برای تشکیل کمیته هایی به منظور صدور مجوزهای لازم زیست محیطی و منابع طبیعی برای شرکت‌های منطقه گل‌گهر مورد بحث قرار گرفت که قرار شد این موضوع با تعیین اولویت در دستور کار اداره کل منابع طبیعی استان قرار گیرد و مجوزهای لازم برای احداث پارک جنگلی و همچنین برای فعالیت کارخانه‌های منطقه گل‌گهر در امر تولید با اولویت برای گل‌گهر، صادر شود تا شرکت گل‌گهر بتواند با قدرت بیشتری برنامه ها و اهداف خود را پیش ببرد.

دکتر شهبازی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز با بیان اینکه تاکید مقام معظم رهبری همواره بر حفظ منابع و توجه به طرح‌های آبخیزداری است، گفت: خوشبختانه امروز می‌بینیم در گل‌گهر فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه منابع طبیعی به خوبی تحقق پیدا کرده است.

دکتر شهبازی افزود: معادن به هرحال بخشی از منابع طبیعی را تخریب می‌کنند اما خوشبختانه گل‌گهر، خود پیش قدم شده و برای همه موارد و اینکه چگونه به منابع طبیعی آسیب کمتری وارد شود چاره اندیشی کرده و ما هم از طرح‌های منابع طبیعی گل‌گهر به ویژه احداث پارک جنگلی استقبال می کنیم

در مراسمی که امروز دیروز با حضور انجمن های زیست محیطی و مسئولان مشارکت های مردمی استانداری و محیط زیست استان در کرمان برگزار شد لوح تقدیر و تندیس برتر به انجمن رفتگران طبیعت سیرجان اهدا شد. 

🔹این انجمن به عنوان سمن مردم نهاد برتر در سطح استان کرمان بخاطر  فعالیت های مستمر در راستای حفاظت از محیط زیست شناخته شده است./نگارستان

 

🆔 @didban_khabar

🔴یک واحد نانوایی و یک واحد عرضه ساندویچ در سیرجان به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی، توسط بازرسان بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان پلمب شدند.

 

 🆔 @didban_khabar

مدیر عامل شرکت معدنی صنعتی گل گهر در گفتگو با واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت گل گهر از احداث باغ ایرانی به مساحت ٢٠٠ هکتار خبر داد.

مهندس تقي زاده با بیان اینکه دستور طراحی باغ ایرانی به مساحت ۲۰۰ هکتار در راستای مسئولیت‌های اجتماعی در برنامه کاری این شرکت قرار گرفته است، گفت: باغ ۲۰۰ هکتاری با توجه ویژه به افزایش سرانه محیط زیست در محدوده منطقه ویژه اقتصادی گل گهر احداث خواهد شد و امیدواریم در ابتداي سال ٩٨ کلنگ اینطرح مهم و جامع به زمین زده شود.

مدیر عامل گل گهر در مورد دیگر مزیت های این باغ گفت: در این باغ یک هتل سنتی بزرگ به سبک ایرانی و اسلامی ساخته خواهد شد و به دنبال این هستیم که يك فرودگاه مدرن و بين المللی نيز در مجاورت آن ساخته شود.

مهندس تقی زاده با بیان اینکه برنامه ريزي كرديم بیش از ٥٠٠٠ هکتار فضای سبز در منطقه گل‌گهر ايجاد کنیم، بيان کرد: همواره نظر اینجانب به عنوان مدیر عامل شرکت در کنار موضوع تولید که هدف اصلی می باشد، توجه ویژه به محیط زیست و آینده نگری در ارتباط با کاهش آلایندگی های محیط زیستی نیز اولویت خاصی داشته است که در همین راستا ايجاد 5000 هکتار فضای سبز با نام کمربند سبز سیرجان ـ گل گهر در حال انجام است که در آن گونه های مختلف گیاهی از جمله؛ بادام کوهی، تاغ، خرزهره، شورگز، گز شاهی، زیتون تلخ، آیلان، قره داغ و آتریپلکس کاشت خواهد شد.

مدیر عامل گل گهر مهمترین اهداف طرح را تغییر جلوه بصری مسیر سیرجان ـ گل گهر، کاهش گرد و غبار و ریز گردهای منطقه و ایجاد استراحت‌گاه برای رانندگان و مسافرین عبوری اعلام كرد.

این مقام صنعتی اضافه کرد: در شرکت گهر زمین نیز ایجاد 200 هکتار فضای سبز و در شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر 80 هکتار فضای سبز و در شركت جهان فولاد هم ايجاد فضای سبز را در دستور کار قرار داده ایم.

مهندس تقی زاده در پایان تاکید کرد: روش آبیاری اکثر این فضاهای سبز بصورت سیستم تحت فشار با استفاده از تکنولوژی روز و از طریق آب‌های نامتعارف (فاضلاب و پسماند معدنی تصفیه شده) انجام می گیرد.

 

🆔 @didban_khabar

 

🔺مدیر سازمان پسماند شهرداری سیرجان از اجرای طرح آموزش و فرهنگسازی تفکیک زباله با مشارکت مدیریت ارتباطات شهرداری در دبستان های شهر سیرجان خبر داد.

 

🔺علی رضایی گفت: اجرای طرح های انضباطی از جمله طرح پسماند از موضوعات مهم و به روز شهر است که در راستای فرهنگ سازی طرح تفکیک زباله از مبدا فردا در تعدادی از مدارس مقطع ابتدایی اجرا می شود.

 

🔺وی با بیان اینکه اگر زباله های خشک و تر از مبدا جدا شود بسیاری از هزينه ها کاهش می يابد، افزود: اين مهم با همکاری مدیریت ارتباطات و آموزش از منازل و مدارس و اطلاع رسانی میسر می شود.

 

🔺مدیر سازمان پسماند شهرداری سیرجان تفکیک زباله را اقدامی در راستای حفظ منابع ملی دانست و افزود: تفکیک زباله از مبدا علاوه بر کارآفرینی، موجب افزایش درآمدهای پایدار شهری می شود که در این راستا باید از تمام ظرفیت های شهروندی برای اجرای طرح تفکیک زباله استفاده کرد.

 

🔺علی رضایی با تاکید بر اجرای صحیح الگوی مصرف با تفکیک زباله از مبدا که منجر به کاهش میزان زباله ‌های شهر می شود، اظهار کرد: با تفکیک می توان مواد آلی زباله‌ها را به کود کمپوست برای کشاورزی تبدیل کرد./ندای سیرجان

 

 

🌐http://didbankhabar.ir

🆔 @didban_khabar

 

🔹۱۶ توله سگ که شب گذشته روبروی مسکن های مهر سیرجان توسط عده ای ناشناس زنده به گور شده بودند خوشبختانه با رسیدن اعضای انجمن دوست داران حیوانات سیرجان نجات یافتند

 

🔹با توجه به افزایش تعداد سگ ها در سیرجان بهتر است به جای از بین بردن آنها ، با شیوه های نوین از جمله عقیم سازی زاد و ولد آنها را کنترل کرد/ کانال شهر من سیرجان

اولین همایش ملی ایمنی، بهداشت و محیط زیست در سیرجان توسط شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دانشگاه علمی کاربردی نوبنیاد سیرجان با حضور ۳۰۰ شرکت کننده در سالن غدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیرجان برگزار می‌شود.

 

این همایش در راستای توجه و رسالت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر جهت حفظ و ارتقا سلامت پرسنل با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مرجع اصلی قانون گذاری در این زمینه و به جهت ارتباط دانشگاه با صنعت با همکاری دانشگاه علمی کاربردی نوبنیاد سیرجان امروز و فردا برگزار می‌گردد.

 

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: به زنان سیرجانی برای پرورش سبزی و صیفی در باغچه منازل و فواید استفاده از آن آموزش داده می شود.

محمودآبادی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان گفت: در راستای اجرای طرح تربیت مربی، آموزش تغذیه سالم زنان و ترویج باغچه‌های خانگیسبزیکاری و صیفی در این شهرستان، از آذر ماه ۹۷ تاکنون دو جلسه با کارشناسان مرکز بهداشت در سالن اجتماعات این مدیریت برگزار شد و برنامه‌هایی در جهت همکاری این دو اداره جهت ترویج تغذیه سالم در روستا‌ها صورت گرفته است.

وی افزود: همچنین شش کارگاه آموزشی در دهستان‌های حومه، زیدآباد، بلورد، پاریز، سعادت آباد و ملک آباد با همکاری مراکز بهداشت این دهستان‌ها برگزار و بیش از ۱۵۰ نفر از تسهیلگران، بهورزان و زنان روستایی این مناطق آموزش دیده اند.

محمودآبادی اظهار کرد: در ادامه اجرای این طرح یک دوره بازدید آموزشی از مزرعه سبزیکاری روستای فیروزآباد از توابع دهستان سعادت آباد برگزار شد و حدود ۳۲ نفر از کارشناسان ترویج و زنان روستایی در این بازدید شرکت کردند./باشگاه خبرنگاران

 

به مناسبت روز درختکاری طبق روال سال های گذشته آیین درختکاری با حضور مدیر محترم عامل ، اعضای محترم هیئت مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و جمعی از مسئولین استان و شهرستان هفته اینده در کیلومتر ۱۹ جاده سیرجان به شیراز برگزار می گردد. 

گفتنی است سال گذشته ۲۵ هزار اصله نهال (شورگز ، تاغ ، اتریپلکس، گز شاهی ، قره داغ ، خرزهره ، اکالیپتوس، ایلانتوس ، زیتون تلخ و بادام کوهی ) در ۲۵۰ هکتار کشت شد و امسال نیز تعداد بیست و یک هزار اصله نهال( شورگز ، گز شاهی، اتریپلکس و کازورینا )  در فاز دوم پارك جنگلي در زمینی به وسعت ۱۲۰ هکتار کشت می شود . طبق برنامه ریزی های انجام شده شرکت گل گهر در پی ایجاد ۵۰۰۰ هکتار فضای سبز در منطقه گل گهر است .

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ است. توسعه توسط دیزاین وب

Template Design:Dima Group