۞ حـدیـث روز :
ثَلاثُ خِصالٍ تَجْتَلِبُ بِهِنَّ الْمَحَبَّةُ: الاْنْصافُ فِی الْمُعاشَرَةِ، وَ الْمُواساةُ فِی الشِّدِّةِ، وَ الاْنْطِواعُ وَ الرُّجُوعُ إلی قَلْبٍ سَلیمٍ. سه خصلت جلب محبّت می کند: انصاف در معاشرت با مردم، هم دردی در مشکلات آنها، همراه و همدم شدن با معنویات.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار
  • شناسه : 724
  • ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۸
تاکنون در سیرجان ۷ خانواده جان بخشیده اند
مسئول اهدای عضو دانشکده پزشکی سیرجان

تاکنون در سیرجان ۷ خانواده جان بخشیده اند

تاکنون موارد متعددی از مرگ مغزی قطعی در بخش های ویژه بیمارستان های سیرجان شناسایی شده ولی فقط تعداد بسیار محدودی به اهدا رضایت داده اند

🔹 دکتر پریناز جهانشاهی مسئول واحد اهدای عضو معاونت درمان دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سیرجان در گفتگویی گفت: شعار “اهدای عضو، اهدای زندگی” بارها به گوش مان خورده است،ممکن است همه‌ ما برای یکبار هم که شده به اهدای اعضای خودمان پس از مرگ فکر کرده باشیم و سوالات زیادی در ذهن مان ایجاد شده باشد اما دلیل اهمیت این موضوع این است که روزانه افراد زیادی در کشور، جان خود را در اثر نقص عضو به دلایل مختلف از دست می‌دهند و این در حالی است که هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند با اهدای اعضای خود، جان ۸ انسان دیگر را نجات دهد،در ‌واقع، تنها راه ادامه‌ حیات برای بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی های قلبی و کلیوی، افرادی که دچار مشکلات کبد هستند و … اهدای عضو است .

🔹وی افزود:اعضا قابل اهدا شامل قلب، ريه، کبد، روده، لوزالمعده و کليه ها می باشند،علاوه بر آن برخی از بافت های بدن نیز قابل پیوند هستند، با اهدای قرنيه نیز می توان بينایی را به فردی که دچار صدمه شديد به چشم شده بازگرداند. موارد دیگری نیز هست از جمله: تاندون و غضروف باعث بازسازی اعضای آسيب ديده مربوطه می شوند، پيوند استخوان می تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود، دريچه قلب برای کودکان با بيماری مادرزادی دريچه ای و بزرگسالان با دريچه آسيب ديده به کار می رود، پيوند پوست برای بيماران با سوختگی شديد نجاتبخش است و پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون می باشد. برخلاف عضو، بافت می تواند تا ۲۴ و یا ۴۸ ساعت بعد از مرگ فرد اهدا شود و حتی می توان آن را برای مدت های طولانی ذخيره کرد.
🔹جهانشاهی در ادامه گفت:کارت اهدای عضو، رضایت قلبی فرد را برای اهدای اعضای خود پس از مرگ نشان می‌دهد و همچنین باعث می‌شود تا نزدیکان فرد از نیت قلبی او آگاه شده و به این ترتیب با رضایت کامل جهت اهدای اعضای او اقدام کنند.
🔹وی در خصوص وضعیت اهدا عضو در سیرجان گفت: از گذشته تاکنون موارد متعددی از مرگ مغزی قطعی در بخش های ویژه بیمارستان های سیرجان شناسایی شده ولی فقط تعداد بسیار محدودی به اهدا رضایت داده اند و این مشکل در تمام کشور هست البته چند سالی است با فرهنگ سازی در این زمینه و تشکیل انجمن اهدای عضو، این شرایط بهتر شده است و تا امروز در سیرجان،۷ خانواده با اهدای عضو به چندین نفر زندگی بخشیده اند.
🔹گفتنی است: هموطنان محترم برای ثبت نام کارت اهداء یا کسب اطلاعات بیشتر در مورد اهدای عضو می توانند به سایت ehdacenter.ir مراجعه کرده و یا کد ملی خودشان را به سامانه ۳۴۳۲ پیامک کنند.
روابط عمومی دانشکده‌ علوم پزشکی سیرجان

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*