۞ حـدیـث روز :
ثَلاثُ خِصالٍ تَجْتَلِبُ بِهِنَّ الْمَحَبَّةُ: الاْنْصافُ فِی الْمُعاشَرَةِ، وَ الْمُواساةُ فِی الشِّدِّةِ، وَ الاْنْطِواعُ وَ الرُّجُوعُ إلی قَلْبٍ سَلیمٍ. سه خصلت جلب محبّت می کند: انصاف در معاشرت با مردم، هم دردی در مشکلات آنها، همراه و همدم شدن با معنویات.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اجتماعی » اخبار » تحلیل » یادداشت
  • شناسه : 2039
  • ۱۴ دی ۱۴۰۲ - ۱:۲۰
امنیت، پیش شرط زندگی اجتماعی

امنیت، پیش شرط زندگی اجتماعی

هر کجا که امنیت انسان ها به مخاطره افتاده تاثیرات عمیق آن بر زندگی اجتماعی او مترتب بوده

✍🏻شهرام نیکویان
🔹موضوع امنیت در جای جای دنیا از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است،مقوله ای که عمری به درازای تاریخ بشریت دارد و بیراه نیست اگر آن را همزاد بشر پنداریم،گویی که از بدو تولد انسان و با شکل گیری زندگی اجتماعی با او عجین و همراه بوده و روز بر ابعاد و پیچیدگی های آن افزوده می شود.

🔹پر واضح است که هر کجا که امنیت انسان ها به مخاطره افتاده تاثیرات عمیق آن بر زندگی اجتماعی او مترتب بوده و در مقابل هر کجا که مورد تامین قرار گرفته آثار و نشانه هایی از حرکت،پویایی توسعه و پیشرفت خود را نشان داده است.

🔹 تاریخ به خوبی گواهی می دهد تا از لابه لای برگ برگ آن هزاران هزار روایت بر اهمیت مقوله امنیت به عنوان یک اصل اجتناب ناپذیر صحه بگذارند، از امنیت اجتماعی که دایره وسیع تری را شامل می شود گرفته تا امنیت فرهنگی، اقتصادی، نظامی، بهداشت و سلامت و سایر زمینه ها.

🔹لذا این مقوله نه تنها پیوندی ناگسستنی و تنیده در همه ابعاد یک جامعه دارد بلکه به عنوان یک اصل و پیش شرط زندگی اجتماعی به طور جدی مطرح می باشد و بر همین مبنا، لزوم بهره مندی از مدیران کارآمدی که در این عرصه دارای سوابق مفیدی می باشند در پیکره مدیریتی کشور دو چندان خواهد نمود و در این میان نیز در عرصه های گوناگون مدیران موفق کم نداشته ایم.

🔹همین حادثه تلخ دیروز در کرمان نیز که همه ارکان تصمیم گیری در استان اعم از استاندار و فرماندار و نمایندگان استان و مقامات لشگری و کشوری را پای کار آورده به خوبی نمایانگر نقش محوری موضوع امنیت اجتماعی است و شاید بیراه نباشد اگر موارد پیش گفته را تلنگری بدانیم برای کسانی که خواسته یا ناخواسته حضور موثر مدیران موفق در این حیطه را که در بزنگاه ها برای تامین امنیت و آرامش جامعه حتی جان خود را در طبق اخلاص گذاشته اند،غیر منصفانه و ساده انگارانه به چالش می کشند.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*