۞ حـدیـث روز :
ثَلاثُ خِصالٍ تَجْتَلِبُ بِهِنَّ الْمَحَبَّةُ: الاْنْصافُ فِی الْمُعاشَرَةِ، وَ الْمُواساةُ فِی الشِّدِّةِ، وَ الاْنْطِواعُ وَ الرُّجُوعُ إلی قَلْبٍ سَلیمٍ. سه خصلت جلب محبّت می کند: انصاف در معاشرت با مردم، هم دردی در مشکلات آنها، همراه و همدم شدن با معنویات.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار » محیط زیست
  • شناسه : 839
  • ۰۵ تیر ۱۴۰۱ - ۵:۰۴
آخرین بازمانده در انتظار مرگ
افزایش نگرانی ها از وضعیت نامطلوب شیر باغ وحش سیرجان

آخرین بازمانده در انتظار مرگ

هیچ‌ خبر امیدوار کننده ای از بهبود شرایط این شیر کهنسال شنیده نمی شود

مدتی است که اطلاع رسانی های گسترده ای در خصوص وضعیت بحرانی آخرین بازمانده‌ی باغ وحش سیرجان، فراتر از مرزهای شهرستان و استان به همت اهالی رسانه،دلسوخته گان حیات وحش و محیط زیست و علاقمندان به حیوانات،همگی از منظری انسانی صورت گرفته و دنبال می شود اما حق خبری امیدوار کننده از بهبود شرایط این شیر کهنسال شنیده نمی شود تا نه تنها نگرانی ها برای حفظ جان او تشدید شود بلکه روز به روز امیدواری ها به همت مسئولان رنگ ببازد.

سرمایه‌گذار باغ وحش سیرجان در گفتگو با خبرگزاری فارس در این باره می‌گوید: کرونا باغ وحش سیرجان را تعطیل کرد، مسؤولان وقت هم برای نگهداری این مرکز کمک نکردند تا اینکه امروزبه سختی فقط یک قلاده شیر کمیاب را نگهداری می‌کنم.

کورش دری افزود: در حال حاضرفقط یک شیر با ۲۵ سال سن به عنوان پیرترین شیر جهان در این باغ وحش نگهداری می‌شود که نیازمند مساعدت برای تغذیه روزانه این قلاده شیر هستم که روزانه بیش از ۱۰ میلیون ریال هزینه تامین گوشت و تغذیه‌اش است.

سرمایه‌گذار باغ وحش سیرجان عنوان کرد: این باغ وحش فاقد آب و برق است و مسئولین وقت هم کمک نکردند و امتیاز آب و برق به این محل داده نشد و امنیت محل هم که مهمترین خواسته ما از مسئولین بود تحقق نیافت تا اینکه با شیوع کرونا بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی تعطیل شد و در این مدت تعطیلی به دلیل نبود شرایط امنیتی، امکانات و زیرساخت‌های به وجود آمده هم مورد سرقت سارقان قرارگرفت و به تاراج رفت.

دری گفت: باغ وحش به علت شرایط پیش آمده تقریبا مخروبه شده و امروز بدون کمک مسؤولان مربوطه قادر به راه‌اندازی این محل گردشگری و تفریحی نیستم چون تمام زیرساخت‌ها و امکانات از بین رفته است.

علی‌اکبر رسولیان رئیس اداره حفاظت از محیط زیست سیرجان هم در این مورد گفت: تغذیه این شیر بر عهده صاحب باغ وحش است و ما در خیلی از موارد و هر زمان که شرایط ایجاب می‌کرده است در تغذیه‌اش کمک داشتیم.

گفتنی است که باغ وحش سیرجان در سال ۹۳ با ۷۰ نوع پرنده و انواع حیوانات و با هزینه ۲۰ میلیارد ریالی سرمایه‌گذار بخش خصوصی در ۲۵ کیلومتری محور سیرجان – کرمان به بهره‌برداری رسید که می‌توانست به عنوان یکی از طرح‌های مهم گردشگری و تفریحی شهرستان سیرجان و استان مطرح شود اما حالا بی توجهی ها از این باغ وحش، مخروبه ای ساخته که هیچ یاری گری برای احیا و نگهداشت آن ندارد.

#سیرجان #شیر_باغ_وحش_سیرجان
#دیدبان_خبر

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*